استاد محمد شجاعی – چکیده جلسه اول مهندسی فکر

shojaei01

در قرآن كريم مكرراً از ما دعوت به تفكر شده است و خداوند روي اين قضيه خيلي تأكيد داشته‌اند. خداوند بندگاني را كه اهل فكر هستند بسيار دوست دارد و يكي از عبادات بزرگ و ارزنده اولياء خدا تفكر است. در داستان سفر پيامبر در ايام نوجواني در خارج از مكه راهب نصراني از حضرت سؤال مي‌كند؟ به چه چيزي بيشتر علاقه داري؟ حضرت مي‌فرمايد: به تفكر كردن

هركس به هر جايي رسيده در درجه اول اهل تفكر بوده است. پرواز و جهش با تفكر آغاز مي‌شود. در حديث داريم: ساعتي تفكر از عبادت هفتاد سال بهتر است. مقداري تفكر انسان را ميليون‌ها سال جلو مي‌اندازد. فكر هم مي‌تواند باعث جبران گذشته شود. اگر كسي ۴۰ سال از عمرش را هدر داد يكي از بهترين روش‌ها براي جبران گذشته فكر كردن است. گاهي اوقات فكر نكردن و تنبلي كردن در فكر انسان را ميليون‌ها سال برزخي عقب مي‌اندازد. در جلسات مباحثه علمي فكر انسان به كار مي‌افتد. هدف خلقت معرفت است و انسان بدون فكر كردن به معرفت نمي‌رسد. فكر پرده‌هاي غفلت و شك و ترديد را از انسان مي‌زدايد و كمال انساني پديدار مي‌شود.

حضرت رسول صلوات الله علیه به اميرالمؤمنين علیه السلام مي‌فرمايد: زياد تعقل كن زماني كه ديگران در حال عبادت و نماز هستند. عبادتي كه از روي تفكر و آگاهي نيست، خير و اثري ندارد. در شب قدر كه بالاتر از هزار سال است بالاترين عبادت مباحثه علمي است. اما فكر كردن در مورد چه چيزي؟

هركس به هر درجه‌اي رسيده از فكر رسيده است و اين يك رمز است. بايد ياد بگيريم شجاعت داشته باشيم و تمرين كنيم.

خود گوش كردن هم نوعي فكر كردن است. (جانور فربه شود از راه نوش / آدمي فربه شود از راه گوش)

حضرت امير علیه السلام فرمودند: «الفكر عبادت»؛ فكر عبادت است. در هنگام قرآن خواندن همتت اين نباشد كه سوره و يا آيه را تمام كني بلكه روي آن فكر كن تا قرآن خواندن عمق پيدا كند. حضرت مي‌فرمايد: بالاترين عبادت فكر كردن است.

همه چيز و همه عالم آفريده شده تا ما تعقل كنيم. با فكر كردن انسان به آرامش مي‌رسد.

حضرت مي‌فرمايد: عبادت خوبي است فكر كردن در نعمت‌هاي خداوند. اگر بخواهيد نعمت‌هاي خدا را بشماريد نمي‌توانيد. ما در بدترين شرايط زندگي هم غرق نعمت خد هستيم. اماچون معرفت نداريم اين نعمت‌ها را نمي‌بينيم.

بلا دواي شخص است. حضرت زينب سلام الله علیها در صحنه كربلا در بدترين شرايط فرمودند: جز زيبايي هيچ چيز نديدم. اما در قيامت از اولين و آخرين به مقام حضرت زينب۳غبطه مي‌خورند. خداوند در هنگام قيامت كه جبران مي‌كند و كرامت‌ها را عطا مي‌كند مؤمن مي‌گويد: اي كاش در دنيا مرا با قيچي تكه‌تكه مي‌كردند. وقتي پرده‌ها كنار مي‌رود انسان تازه مي‌فهمد كه تمام سختي‌ها و دردها كه در دنيا كشيده نوازش خدا بوده است. خداوند وقتي دعاي مؤمني را در دنيا اجابت نمي‌كند در آخرت مورد لطف و كرامت خدا قرار مي‌گيرد. طوري كه مؤمن حسرت مي‌خورد اي كاش هيچ‌كدام از دعاهاي من اجابت نمي‌شد.

ثروتمند كسي است كه كم‌تر به او محبت شده، كم‌تر مورد نوازش قرار گرفته، بيشتر فحش و زخم‌زبان شنيده و كم‌تر دعايش مستجاب شده چرا كه آن طرف براي او ذخيره شده است. ما در هيچ حالتي از رحمت و نوازش خدا جدا نيستيم انسان حتي در بدترين شرايط زندگي هيچ‌وقت از درياي الطاف الهي بيرون نمي‌آيد. ما نبايد تمام بلاها و كمبودها را در مقياس دنيا ببينيم بلكه بايد آن‌ها را با مقياس ابدي نگاه كنيم.

بايد در نعمت‌هاي خداوند فكر كنيم و حجاب عادت را از جلو چشمانمان كنار بگذاريم و در دريايي از نور حركت كنيم.

گاهي اوقات خداوند حجاب عادت را از جلو چشمانمان برمي‌دارد تا قدر آن چيزهايي كه داريم بدانيم. وقتي به نعمت‌ها عادي نگاه مي‌كنيد حجاب عادت شما را كور مي‌كند. ما آن‌قدر و ناسپاس هستيم كه فقط ليوان آبي كه از درياي بيكران نعمت‌هاي خدا برداشته مي‌شود مي‌بينيم.

تمرين فكر يعني اين‌كه ما در نعمت‌هاي خدا فكر كنيم.

دو نعمت است كه انسان قدرش را نمي‌داند مگر آن‌كه از او گرفته شود، يكي سلامتي و ديگري امنيت.

اين‌كه آدم فكر كند در نعمت‌هاي خدا عبادت خوبي است. يك سر به زندان‌ها و بيمارستان‌ها و قبرستان‌ها بزنيد تا فكرتان به كار بيفتد چه‌قدر ناشكري؟! تفكر باعث مي‌شود ما خدا را دوست داشته باشيم و رابطه‌مان با خدا عاشقانه مي‌شود. اين‌ها نعمت‌هاي حيواني هستند كه ما بايد شكر كنيم نعمت‌هاي بالاتر هم هست. در برزخ آرزو مي‌كنيم خدايا مرا به دنيا برگردان (فقط ۵ دقيقه) حتي بهشتي‌ها هم حسرت بازگشت به دنيا را دارند.

شكر كردن يك مقام است. بنده اگر در دلش بفهمد و از دلش بگذرد خدا خيلي در حقش لطف كرده هنوز به زبان شكر را نياورده خدا نعمت را بر او زياد مي‌كند. اگر كسي اين‌جا بتواند شكر و حمد خدا را به جا آورد لذت آن را مي‌چشد.

هركس كه در نعمت‌هاي خدا فكر كند از جانب خدا توفيق دارد. خدا چنين بنده‌اي را دوست دارد.


منبع: چکیده ای از سخنرانی استاد شجاعی با موضوع مهندسی فکر

montazer.ir

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *