حدیث روز/ سخنان امام حسین(ع) به کسانی که حق اهل بیت(ع) را نشناختند

ya hossein-

 

امام حسین علیه‌السلام در خطبه خود خطاب به کسانى که براى محاصره او به کربلا آمده بودند ـ : امّا بعد، اى مردم! اگر شما تقوا در پیش گیرید و حقّ را براى اهلش شناسید خدا از شما خشنودتر خواهد گشت.
و ما خاندان محمّد به داشتن ولایت این امر بر شما شایسته‌تر هستیم از این مدّعیانى که از آن بى‌بهره‌اند و در میان شما به ظلم و تجاوز مى‌گردند.و اگر ما را خوش نمى‌دارید و این حقّ را براى ما نمى‌شناسید، که در این صورت این نظر شما جز آن چیزى است که نامه هاى شما به من مى‌گوید و پیکهاى شما به من گفته‌اند، پس من از نزد شما برمی‌گردم.

متن حدیث:

لإمام الحسین علیه السلام ـ فی خُطبَتِهِ لِمَن جاءَ إلى مُحاصَرَتِهِ بِکَربَلاءَ ـ : أمّا بَعدُ ، أیُّهَا النّاسُ ، فَإِنَّکُم إن تَتَّقوا وتَعرِفُوا الحَقَّ لِأَهلِهِ یَکُن أرضى للّه ِِ عَنکُم ، ونَحنُ أهلُ بَیتِ مُحمَّدٍ أولى بِوَلایَهِ هذَا الأَمرِ عَلَیکُم مِن هؤُلاءِ المُدَّعینَ ما لَیسَ لَهُم ، والسّائِرینَ فیکُم بِالجَورِ والعُدوانِ . وإن أبَیتُم إلاّ کَراهِیَهً لَنا والجَهلَ بِحَقِّنا فَکانَ رَأیُکُمُ الآنَ غَیرَ ما أتَتنی بِهِ کُتُبُکُم وقَدِمَت بِهِ عَلَیَّ رُسُلُکُم ، انصَرَفتُ عَنکُم.

«الإرشاد، ج ۲،ص ۷۹- وقعه الطفّ، ۱۷۰- الکامل فی التاریخ،ج۲،ص ۵۵۲ »

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *