پاسخ به یک شبهه قدیمی و پرتکرار: آیا مردم غزه، «ناصبی» هستند؟

 

در سال‌های اخیر به رسمی ثابت تبدیل شده است که هر بار رژیم صهیونیستی دست به جنایتی تازه علیه مردم مظلوم فلسطین می‌زند و کشتار زنان و کودکان این سرزمین را از سر می‌گیرد، جماعتی که در برخی از شبکه‌های اجتماعی و فضای اینترنت فعال هستند، اقدام به انتشار شایعی درباره خصومت مردم فلسطین و نوار غزه با اهل بیت(ع) و دشمنی آنان با شیعیان می‌کنند.

 

در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که مجدداً برخی از رسانه‌های خاص ضدانقلاب اقدام به انتشار این دروغ‌ها می‌کنند. آنچه در ادامه مي خوانيد، کنکاشي در مذهب و عقايد مردم فلسطين به خصوص اهالي نوار غزه است:

 

ناصبی به چه معناست؟

به کسانى ناصبى گفته مى‌شود که با اهل بیت علیهم السلام دشمنى دارند یا به آنان دشنام می دهند، و یا با یکى از ائمه (ع) دوازده‌گانه شیعه دشمنى داشته و یا دشنام دهد. ناصبیون در نظر فقه جعفری کافر به حساب آمده و حرمت مسلمان بر ناصبی مترتب نیست. در همین زمینه احادیث و روایات زیر را بررسی خواهیم کرد:

– ابى بصیر از امام صادق (ع) نقل مى‌کند که حضرت فرمود: «مُدمِنُ الخمر کعابد و تن، و الناصب لآل محمد شرٌّ منه» شراب خوار مانند بت پرست است و دشمنى با آل محمد (ص) بدتر از شراب خوار است.

– در روایت دیگر مى‌خوانیم «ان الله تعالى لم یخلق خلقاً انجس من الکلب و ان الناصب اهل البیت لا نجس منه » براستى که خداوند نجس‌تر از سگ نیافرید، دشمن اهل بیت از سگ بدتر است. از این سه روایت به خوبى استفاده مى‌شود که مراد از ناصبى دشمن اهل بیت (ع) است، ضمناً استفاده مى‌شود که آنها نجسند و کافر، و زن مسلمان نمى‌تواند با آنها ازدواج کند.

– از امام باقر (ع) سؤال شد که آیا زن مؤمنه شیعه مى‌تواند با ناصبى ازدواج کند؛ فرمود: «لا لانّ الناصب کافرٌ » فرمود: نه، چون ناصبى کافر است.

 

کنکاشي در مذهب و عقايد مردم فلسطين به خصوص اهالي نوار غزه

۱- بیشتر مردم فلسطین، پیرو مذهب شافعی هستند و اتفاقاً، ابوعبدالله محمدابن ادریس شافعی، رهبر این فرقه، متولد غزه بوده است. در مورد شافعی بودن مردم فلسطین می توانید به این منبع رجوع کنید: «الموسوعة المیسرة فی الادیان و المذاهب المعاصرة، مانع بن حماد الجهنی، ج ۲، ص ۱۲۴»

جالب اینجاست که در میان فرقه های چهارگانه اهل سنت، نزدیک ترین فرقه به تشیع از نظر علاقه و احترام به اهل بیت و احکام فقهی، همین فرقه شافعی است.

 

 

نگاه شافعي درباره اهل بيت(ع)

در ميان رهبران مذاهب اسلامي امام شافعي بيش از ديگران ارادت قلبي خود را نسبت به خاندان اهل بيت عليه‌السلام به ويژه علي عليه‌السلام و حسين عليه‌السلام ابراز داشته است. شافعيان به تبعيت از امام شافعي نسبت به اهل بيت به ويژه امام حسين عليه‌السلام ارادت ويژه دارند.

علاقه امام شافعي به خاندان رسالت باعث نزديكي هر چه بيشتر پيروان اين مذهب با شيعيان علي ابن ابي‌طالب عليه‌السلام شده است. شافعي همچنان كه درباره علي عليه‌السلام اشعار نغز و پرمغزي سروده درباره واقعه عاشورا نيز اشعاري زيبا و جانسوز دارد. در اينجا به برخي از آنها اشاره مي‌كنيم:

و مما نفي نومي و شيب لحيتي
تعاريف ايام لهن خطوب

اين حادثه از حوادثي است كه خواب مرا ربوده و موي مرا سپيد كرده است.

تأوب همي و الفواد كتيب
وارق عيني و ارقاد غريب

دل و ديده مرا به خود مشغول ساخته و مرا اندوهگين كرده است و اشك چشم جاري و خواب از آن پريده است.

تزلزلت الدنيا لآل‌محمد‌‌
و كادت لهم صم الجبال تذوب

دنيا از اين حادثه خاندان پيامبر‌‌ متزلزل شده و قامت كوه‌ها از آن ذوب شده است.

فمن بلغ عن الحسين رساله
و ان كرهتها انفس و قلوب

آيا كسي هست كه از من به حسين عليه‌السلام پيامبر برساند اگر چه دل‌ها آن را ناخوش دارند.

قتيل بلاجرم كان قميصه
صبيغ بماء الارجوان خصيب

حسين كشته‌اي است بدون جرم و گناه كه پيراهن او به خونش رنگين شده.

نصلي علي المختار من آل هاشم
و نوذي بينه ان ذاك عجيب

عجب از ما مردم آن است كه از يك طرف به آل پيامبر درود مي‌فرستيم و از سوي ديگر فرزندان او را به قتل مي‌رسانيم و اذيت مي‌كنيم.

لئن كان ذنبي حب آل محمد‌‌
فذلك ذنب لست عنه اتوب

اگر گناه من دوستي اهل بيت پيامبر است از اين گناه هرگز توبه نخواهم كرد.

هم شفعائي يوم حشري و موقفي
و بغضهم للشافعي ذنوب(۲)

اهل بيت پيامبر در روز محشر شفيعان من هستند و اگر نسبت به آنان بغضي داشته باشم گناه نابخشودني كرده‌ام.

امام شافعي كه در دوستي اهل بيت زبانزد مي‌باشد، اشعار بسياري در فضائل اهل بيت سروده است. او همچون ساير ائمه اهل سنت در ابراز ارادت خود نسبت به خاندان پيامبر‌‌ صلي‌ الله عليه و آله از هيچ كوششي دريغ نكرد و حتي از اينكه او را به خاطر اين ارادتمندي رافضي خوانند ابا نكرد و فرمود:

يا راكباً قف بالمخصب من مني
واهتف بقاعد خيفها و الناهض
سحراً اذا فاض الجيج الي مني
فيضاً كملتطم الفرات الفائض
ان كان رفضاً حب آل محمد
فليشهد الثقلان أني رافض(۳)

يعني اي سواره، اگر به مكه مي‌روي در ريگزار مني بايست و سحرگاهان خطاب به ساكنان مسجد خيف كه همانند امواج خروشان دريا به مني سرازير مي‌شوند ندا سرداده و بگو: اگر دوست داشتن آل محمد رفض است، انس و جن گواه باشند كه من (شافعي) رافضي هستم.

امام شافعي معتقد است كه محبت خاندان رسالت حكم واجبي است كه خداوند در قرآن دستور داده و براي نشان بزرگي و فضيلت ايشان همين كافي است كه اگر كسي بر آنها در نماز و سلام و صلوات نفرستد نمازش ادا نخواهد شد.

يا آل بيت رسول الله حبكم
فرض من الله في القرآن أنزله
يكفيكم من عظيم الفخر أنكم
من لم يصل عليكم لا صلاه له(۴)

يعني اي آل محمد محبت شما امر واجبي است كه خدا آن را در قرآن نازل كرده و همين يك دليل بر عظمت قدر شما كافي است كه هر كسي نماز بخواند و بر شما درود نفرستد نمازش نماز نيست. او با توسل به آنها و اميد اينكه شفيع او در قيامت واقع شوند گويد:

آل النبي ذريعتي
و هم اليه وسيلتي
أرجو بهم اعطي غداً
بيدي اليمين صحيفتي(۵)

يعني اهل بيت پيامبر‌‌ وسيله نزديكي من به خداي يگانه‌اند و به وسيله آنها اميدوارم كه نامه اعمالم فرداي قيامت به دست راستم داده شود.

ارادت و علاقه امام شافعي به اهل بيت پيامبر‌‌ چنان بود كه بر خي از اهل سنت او را شيعه پنداشتند و حتي جهت محاكمه به بغداد برده شد. او معتقد بود كه ارادت به خاندان علي عليه‌السلام را بايد علني و آشكار ساخت و اين پندار باطل را از اذهان دور كرد كه رفض را در دوستي علي و فاطمه و فرزندان آن دو مي‌داند و يا ناصبي‌گري را در دوستي ابوبكر و عمر.

به اعتقاد او جريان رافضي‌گري و ناصبي‌گري كه دوستي و دشمني افراطي را در حق علي عليه‌السلام دنبال مي‌كردند نادرست است. يعني انسان مومن به خدا و رسولش كسي است كه محبت اهل بيت را آشكار كند. تقسيم بندي مسلمانان به رافضي و ناصبي تقسيم بندي مطرودي است و افرادي كه مسلمانان را به اين دو دسته تقسيم مي‌كنند قطعاً مجرم و گناهكارند زيرا محبت علي و خاندانش از اصول دين اسلام است و اگر كسي چنين امري را آشكار كند به اصل اسلام عمل كرده و به ايمان خويش استحكام بخشيده است.

اذا في مجلس نذكر علياً
و سبطيه و فاطمه الزكيه
يقال تجاوزوا يا قوم هذا
فهذا من حديث الرافضيه
برئت الي المهيمن من أناس
يرون الرفض حب الفاطميه(۶)

يعني «زماني كه در مجلس ذكر علي و فاطمه و حسن و حسين مي‌شود بعضي از دشمنان مي‌گويند اي مردم از ذكر علي و فرزندان او بگذريد كه اين‌ها از سخنان رافضي‌هاست. من از مردمي كه دوستي فاطمه را رفض مي‌دانند به خدا پناه مي‌برم.»

 

 

۲- در سال‌هاي اخير گرايش به تشيع در بين مردم فلسطين بسيار سريع بوده است. گذشته از «شهيد دکتر فتحي شقاقي» و «شهيد محمد شحادة» از رهبران جنبش جهاد اسلامي فلسطين، در حال حاضر حدود ۷۰۰۰۰هزار شیعه فلسطینی در مناطق اشغالی وجود دارد.(۷)(ر.ک: دایره المعارف looklex )

و جالب است بدانید که بهترین کتاب را در دفاع از مسلمان بودن شیعیان، همین شهید فتحی شقاقی و همان مجاهد اهل سنت فلسطینی نوشته است؟ کتاب دقیق و تاثیر گذار«شیعه و سنی غوغای ساختگی» یکی از نوشته های اوست که با ملاحظه تمامی دقایق سیاسی و اجتماعی مساله، در دفاع از شیعه و اثبات ضرورت وحدت اسلامی کم نظیر است.

 

از سوی دیگر بخشی از مردم مسلمان فلسطین شیعه بوده و همواره ارتباط خود را با لبنان به عنوان یکی از مراکز مهم شیعی حفظ کرده اند. تا آنجا که چند مرکز قدرتمند و جریان موثر در مقاومت مردم فلسطین اساساً ساخته و پرداخته شیعیان فلسطین است که می توان از جریان «جهاد اسلامی» به عنوان مهم ترینِ این جریانات نام برد. اساساً این جریانات شیعی پیوند مستحکمی با حزب الله و ایران برقرار کرد و به همین واسطه نقش مهمی را در گسترش شیعه در این کشور داشت. شهید فتحی شقاقی، دبیرکل پیشین این جنبش و حامی جدی انقلاب اسلامی بارها اعلام کرد که از دهه هفتاد بود که با اسلام انقلابی از طریق آثار امام خمینی و آیت الله سید محمد باقر صدر آشنا شدم. شخصیت وی همواره مورد احترام علما و مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

علاوه بر جهاد اسلامی، جنبش های ملی و دینی دیگری با سبقه شیعی در فلسطین شکل گرفت که بیشتر کارکرد فرهنگی و اجتماعی دارند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تشکلی تحت عنوان اتحاد الشباب الاسلامی (اتحادیه جوانان اسلام) در بیت اللحم پا گرفت که جمعیتی خیریه با رویکردی تبلیغی بود.

این گروه اقدام به تاسیس درمانگاه خیریه الاحسان، درمانگاه السبیل، مرکز جراجی نقاءالدوحه، مدرسه النقاء و مرکز زنان کرد و مضاف بر آن، دوره های آموزشی قرآن را در مساجد و موسسات به راه انداخت که نقش مهمی در گسترش تشیع داشت. گروه فعال دیگر در این زمینه الحرکه الاسلامیه الوطنی (جنبش اسلامی ملی) است که مدتی پیش با شیعه شدن محمد ابوسمره، رئیس و دیگر اعضای خود به حرکت جهاد اسلامی پیوست. جنبش مذکور موسسه ای را تحت عنوان مرکز مطالعات و تحقیقات قدس برای فعالیت تبلیغی خود راه اندازی کرده است. مرکز شیعی دیگر در بیت الحم توسط محمد الشحاده یک از یاران جنبش جهاد اسلامی اداره می شود که به سهم خود در گسترش شیعه نقش داشته است. یکی دیگر از موسسات پرکار در این زمینه جمعیت الجعفریه است که در حوالی دبوریق تاسیس شده و زیر نظر استاد اشرف امونه اداره می شود. هیات های متعددی زیر نظر این موسسه مشغول فعالیت هستند که حسینیه الرسول الاعظم، مکتب الزهرا و مجله السبیل از آن جمله هستند.(۸)

۳- در میان خبرهای منتشر شده از تهاجم رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر به ویژه در سال ۱۳۸۷، خبری بود که دقت در آن نشان دهنده علاقه‌مندی مردم فلسطین به اهل بیت پیامبر (ص) است: بمباران مسجد علی ابن ابی طالب واقع در محله الزیتون شهر غزه توسط جنگنده های اسرائیلی در روز ۱۰ دی.
مدعیان ناصبی بودن مردم فلسطین، به این سؤال جواب دهند که چگونه مردمی می توانند همنسبت به اهل بیت جسارت داشته باشند و هم آنقدر برای آنها احترام و تقدس قائل باشند که نامشان را بر مساجد خود بگذارند؟

اما در کنار مسجد امام علي ابن ابي طالب شهر غزه، مساجد ديگري نیز به نام اهل بيت وجود دارد.که نگاهی به نامگذاری برخی مراکز اسلامی در فلسطین می تواند در این بحث راهگشا باشد و در فهم بهتر این موضوع مفید خواهد بود:

ـ مسجد «الامام علی ابن ابی طالب» واقع در نابلس

این مسجد در حواره از توابع شهر نابلس، در کرانه باختری رود اردن واقع شده است که در این صفحه تصاویر و مشخصات آن موجود است.

 

کتیبه مسجد «الامام علی بن ابی طالب»، واقع در نابلس-فلسطین
 

– مسجد فاطمة الزهراء(س)

حداقل دو مسجد با این نام در فلسطین وجود دارد. یکی در قریه ارتاح، واقع در جنوب «طولکرم» که در اینجا می توانید تصویر آن را ببینید و دیگری درشهر نابلس قرار دارد. در همین صفحه می توانید نام مسجد امام علی نابلس را هم ببینید.


مسجد فاطمه الزهرا، واقع در جنوب طولکرم، فلسطین

 
– مسجد «فاطمهًْ الزهراء» واقع در نابلس

 

– مسجد «السیدة فاطمة الزهراء» در جنوب شهر غزه


– مسجد «الزهراء» در شهر جنین


– مسجد «فاطمة الزهراء» در شهر رفح


– مسجد «علی بن ابیطالب» در شهر رفح


– مسجد «علی بن ابیطالب» در منطقه خان یونس

 

– داروخانه «فاطمة الزهراء» در شمال غربی باریکه غزه
– مسجد «الحسین بن علی» واقع در خیابان “عین سارهًْ” شهر الخلیل
– مسجد «الحسین بن علی» واقع در “حی الصبرهًْ” در نوار غزه

حداقل دو مسجد به این نام در فلسطین وجود دارد:

یکی در حی الصبرة واقع در نوار غزه که در این صفحه، ضمن ارائه فهرستی از اسامی شهدایاخیر غزه، نام آن آمده است. در این صفحه، ذیل تیتر «أسماء شهداء الصبرة وتل الإسلام»، نام مسجد «الحسین بن علی»را می توانید ببینید. همچنین در همین صفحه، اسامی دو نفر ازشهدای بمباران مسجد علی ابن ابی طالب سابق الذکر هم آمده است.

مسجد «حسین بن علی» دیگر، در خیابان «عین سارة» شهر الخلیل واقع شده است. در این صفحه و این صفحه، اعلامیه هایی در مورد برگزاری یک راهپیمایی در الخلیل آمده است که نقطه شروع آن، مسجد الحسین بن علی، بیان شده است.

 

طبیعی است با وجود این نامگذاری ها جای شکی در ارادت شهروندان غزه به خاندان عصمت و طهارت باقی نمانده و این شائبه محلی از اعراب نخواهد داشت.

 

 

نظرات شهید مطهری و رهبر فرزانه انقلاب در خصوص ناصبی بودن اهالی غزه

در کنار تمام این موارد، بررسی بیانات بزرگان انقلاب اسلامی نظیر استاد شهید علامه مطهری و رهبر فرزانه انقلاب در خصوص این مورد خاص می تواند بسیار راهگشا باشد:

شهید مطهری در این خصوص چندین مورد سخنرانی داشته اند. به طور مثال ایشان در سخنرانی سال ۱۳۴۹ که در مسجد امام جواد (ع) ابراز داشته اند افزون بر اینکه شبهه ناصبی بودن فلسطینیان و نظایر آن را ساخته و پرداخته صهیونیست ها می دانند، به عنوان مثال «لیلا خالد»، از مبارزان بنام فلسطین را نام می برد که به طور رسمی و علنی در چندین نطق و سخنرانی، خودش را پیرو مذهب شیعه معرفی کرده و حتی جمعیت مردم فلسطین را مرکب از شیعه و سنی می داند.

 

دانلود فیلم بیانات شهید مطهری

ایشان در این سخنرانی می فرمایند: «یک وقتی شایع بود و شاید هنوز هم در میان بعضی ها شایع است‏، یک وقتی دیدم یک کسی می‏گفت: این فلسطینی ها ناصبی هستند. ناصبی؛‏ یعنی دشمن علی (ع). ناصبی غیر از سنی است. سنی؛ یعنی کسی که‏ خلیفه بلافصل را ابوبکر می‏داند و علی (ع) را خلیفه چهارم می‏داند و معتقد نیست که پیغمبر شخصی را بعد از خود به عنوان خلیفه نصب کرده است‏. می‏گوید پیغمبر کسی را به خلافت نصب نکرد و مردم هم ابوبکر را انتخاب‏ کردند. سنی برای امیرالمؤمنین احترام قائل است چون او را خلیفه چهارم و پیشوای چهارم می‏داند و علی را دوست دارد. ناصبی؛ یعنی کسی که علی را دشمن می‏دارد. سنی مسلمان است، ولی ناصبی کافر است، نجس است. ما با ناصبی نمی‏توانیم معامله مسلمان بکنیم. حال یک کسی می‏آید می‏گوید این‏ فلسطینی ها ناصبی هستند. آن یکی می‏گوید. این به آن می‏گوید، او هم یک‏ جای دیگر تکرار می‏کند و همین طور. اگر ناصبی باشند کافرند و در درجه‏ یهودی ها قرار می‏گیرند.
هیچ فکر نمی‏کنند که این، حرفی است که یهودی ها جعل کرده‏ اند. در هر جایی یک حرف جعل می‏کنند برای این که احساس همدردی‏ نسبت به فلسطینی ها را از بین ببرند. می‏دانند مردم ایران شیعه‏ اند و شیعه‏ دوستدار علی و معتقد است هر کس دشمن علی باشد کافر است، برای این که‏ احساس همدردی را از بین ببرند، این مطلب را جعل می‏کنند. در صورتی که‏ ما یکی از سال هایی که مکه رفته بودیم، فلسطینی ها را زیاد می‏دیدیم، یکی‏ از آنها آمد به من گفت: فلان مسأله از مسائل حج حکمش چیست؟ بعد گفت‏ من شیعه هستم، این رفقایم سنی‏ اند. معلوم شد داخل اینها شیعه هم وجود دارد.

بعد خودشان می‏گفتند بین ما شیعه و سنی هست. شیعه هم زیاد داریم‏. همین لیلا خالد (۹) معروف، شیعه است. در چندین نطق و سخنرانی خودش‏ در مصر گفته من شیعه‏ ام، ولی دشمن یهودی یک عده مزدوری را که دارد، مأمور می‏کند و می‏گوید: شما پخش کنید که اینها ناصبی‏اند. قرآن دستور داده در این موارد اگر چنین نسبت هایی نسبت به افرادی که جزو شما هستند و مثل شما شهادتین می‏گویند، شنیدید وظیفه‏ تان چیست.
ولی دشمن يهودی يك عده مزدوری را كه دارد، مأمور می‏كند و می‏گويد: شما پخش كنيد كه اينها ناصبی‏ اند. قرآن دستور داده در اين موارد اگر چنين نسبت هايی نسبت به افرادی كه جزو شما هستند و مثل شما شهادتين می‏گويند، شنيديد وظيفه ‏تان چيست.»(۱۱)

 

در کنار این مباحث، رهبر فرزانه انقلاب نیز در جریان جنگ ۲۲ روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه در کردستان مباحث قابل تأملی را در مورد غزه بیان کردند که متن بیانات معظم له بدین شرح بود: از جمله در قضیه‌ غزه – در این جنگ ۲۲ روزه چند ماه قبل – جمهوری اسلامی در همه‌ سطوحش؛ از رهبری و ریاست جمهوری و مسئولان گوناگون و مردم و تظاهرات و پول و کمک و سپاه و غیره، همه در خدمت برادران فلسطینیِ مظلوم و مسلمان قرار گرفتند.

 

دانلود فیلم بیانات رهبرانقلاب

ایشان در این سخنرانی می فرمایند: در بحبوحه‌ این حرفها، یک وقت دیدیم که ویروسی دارد تکثیر مثل می کند؛ دائم می روند پیش بعضی از بزرگان، بعضی از علما، بعضی از محترمین، که آقا! شما دارید به کی‌ کمک می کنید؛ اهل غزه ناصبی‌اند! ناصبی یعنی دشمن اهل‌بیت. یک عده هم باور کردند! دیدیم پیغام و پسغام که آقا، می گویند اینها ناصبی‌اند. گفتیم پناه بر خدا، لعنت خدا بر شیطان رجیمِ خبیث. در غزه مسجد الامام امیرالمؤمنین علی‌بن‌ابی‌طالب هست، مسجد الامام الحسین هست، چطور اینها ناصبی‌اند؟! بله، سنی‌اند؛ اما ناصبی؟! اینجور حرف زدند، اینجور اقدام کردند، اینجور کار کردند.

نقطه‌ مقابلش هم هست: یک عده بلند شوند بروند قم، لابلای کتاب های شیعه را نگاه کنند، ببینند کجا اهانت به مقدسات اهل سنت است، از او عکس بگیرند، بیایند تو محافل سنی پخش کنند، ببینید آقا! این کتاب های شیعه است. یا یک گوینده‌ نادان، غافل یا مغرضی روی منبر نسبت به مقدسات اهل سنت حرف مهمل و بدی بزند؛ این را نوار کنند، سی دی کنند، بروند اینجا آنجا پخش کنند، بگویند ببینید آقا! این شیعه است. این را به او بدبین کنند، او را به این بدبین کنند. این معنایش چیست؟ «و تذهب ریحکم» یعنی چه؟ یعنی همین دیگر. وقتی اختلاف پیدا شد، وقتی تفرقه پیدا شد، وقتی نسبت به هم سوءظن وجود داشت، وقتی یکدیگر را خائن دانستیم، طبیعی است که با هم همکاری نخواهیم کرد.»

با این اوصاف و با توجه به واقعیت های موجود در این گزارش به جرأت می توان گفت قاطبه اهالی غزه و کشور فلسطین پیروان مذهب شافعی بوده و هیچ گونه عنادی با اهل بیت عصمت و طهارت نداشته و ندارند.

 

 پاسخ‌هاي نقضی
اگرچه ثابت شد که شايعه فوق دروغ است و فلسطين و فلسطينيان ـ همانند تمامي مسلمانان در همه اقطار اسلامي ـ از نصب و ناصبي بودن مبرا هستند و به اهل‌بيت عصمت و طهارت (ع) علاقه دارند، اما بر فرض که اينگونه هم باشد باز هم نتيجه‌اي که قائلان نظريه فوق مي‌خواهند (يعني اينکه چون ناصبي هستند پس بايد از قتل و غارت شدن آنان خوشحال باشيم) به دست نمي‌آيد. به دو دليل:

۱- قرآن کريم:
خداوند متعال در قرآن مجيد مي‌فرمايد: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُونُواْ قَوَّامِينَ لِلّهِ شُهَدَاء بِالْقِسْطِ وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ـ

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد براى خدا به داد برخيزيد [و] به عدالت شهادت دهيد و البته نبايد دشمنى گروهى شما را بر آن دارد كه عدالت نكنيد عدالت كنيد كه آن به تقوا نزديك‌تر است و از خدا پروا داريد كه خدا به آنچه انجام مى‏دهيد آگاه است».(۱۱)

آيا رعايت عدالت و انصاف اين است که از بمباران زنان و کودکان معصوم غزه ـ اگرچه مردانشان ناصبي يا حتي كافر باشند ـ خوشنود باشيم؟!

۲- سنت شريف:
کساني که شبهه بالا را نموده‌اند ظاهراً براي تشيع و اهل‌بيت(ع) دل مي‌سوزانند. اما بدون شک دلسوزي آنان بيش از دلسوزي سرسلسله تشيع و قطب محور اهل‌بيت(ع) ـ يعني وجود مقدس اميرالمؤمنين علي (ع) ـ نيست. در انديشه حضرت علي(ع) يک انسان مسلمان آزاده بايد نسبت به ظلم و ظالم حساسيت نشان دهد و در مقابل هرگونه ستمگري ساکت ننشيند؛ فارغ از دين و مذهب و مرام آن شخص. شواهد اين ادعا به قرار زير است:

الف. امام(ع) در داستان معروف هجوم سپاه معاويه به شهر انبار و غارت اين شهر مي‌فرمايد: «شنيده‏ام كه يكى از دشمنان بر زنى از اهل ذمّه هجوم برده، خلخال و دستبند و گردنبند و گوشواره‏ ربوده است… اگر شخص مسلمان از غصه اين امر بميرد، رواست».(۱۲)

ب. اميرالمؤمنين(ع) در وصيت جاودانه خود به امام حسن(ع) و امام حسين(ع) فرموده‌اند: «کُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً ـ دشمن ظالم و ياور مظلوم باشيد» و نفرموده است که اين مظلوم حتماً بايد مسلمان يا شيعه يا محب اهل‌بيت(ع) باشد.(۱۳)

ج. حضرت(ع) در نامه خود به مالک اشتر نخعي ـ که بحق مانيفست حکومت و سياست مصلحانه است ـ مي‌نويسد: « أَشْعِرْ قَلْبَكَ اَلرَّحْمَةَ لِلرَّعِيَّةِ وَ اَلْمَحَبَّةَ لَهُمْ وَ اَللُّطْفَ بِهِمْ وَ لاَ تَكُونَنَّ عَلَيْهِمْ سَبُعاً ضَارِياً تَغْتَنِمُ أَكْلَهُمْ فَإِنَّهُمْ صِنْفَانِ إِمَّا أَخٌ لَكَ فِي اَلدِّينِ وَ إِمَّا نَظِيرٌ لَكَ فِي اَلْخَلْقِ ـ

مهربانى به رعيت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ايشان را شعار دل خود ساز . چونان حيوانى درنده مباش كه خوردنشان را غنيمت شمارى ، زيرا آنان دو گروهند يا همكيشان تو هستند يا همانندان تو در آفرينش».(۱۴)

 

مظلومان غزه، اگر همكيشان ما نباشند، همانندان ما در آفرينش كه هستند. نيستند ؟!

 

 


پی نوشت:
۱- صهیونیستها تنها ۵/۲ درصد از سرزمین فلسطین را با خرید زمین به دست آورده اند و مابقی آن را به ضرب مسلسل و توپ و تانک و بمب، غصب کرده اند. برای توضیح بیشتر به این آدرس مراجعه کنید:
http://qods.persianblog.ir/post/61
۲- مجله بصائر، شماره۷-۸، ويژه‌نامه محرم، ص۲۵، همچنين نگاه كنيد به نامه دانشوران ناصری، ج ۹، ص ۲۹۸
http://www.ido.ir/a.aspx?a=1385121308
۳- حادثه كربلا از نظر اهل سنت، به نقل از الصراط السوي في مناقب آل النبي، ص۹۴
۴- سيماي علي عليه‌السلام از منظر اهل سنت، ۱۷۵، به نقل از ديوان امام شافعي، ۶۲
۵- الشكعه، مصطفي الاربعه الائمه، ج۳، ص۵۳
۶- سيماي علي از منظر اهل سنت، ۱۷۶

۷- (ر.ک: دایره المعارف looklex )

۸- مجله الثقافی، گفتگو با صلاح نوری عبود پژوهشگر دانشگاه کربلا

۹- چريك فلسطينی كه در چند عمليات هواپيما ربايی شركت داشت

۱۰- شهید مطهری، آشنایی با قرآن، جلد۴، پاورقی صفحه ۳۲. این گفتار را که شهید مطهری در ضمن تفسیر سوره نور درمسجد الجواد بر زبان آورده اند، به راهنمایی یکی از خوانند گان وبلاگ به نام علی به این مطلب اضافه کردم که همین جا از ایشان تشکر می کنم.

۱۱- سوره مائده ، آيه ۸

۱۲- نهج البلاغه، خطبة ۲۷

۱۳- نهج البلاغه، نامه ۴۷

۱۴- نهج البلاغه، نامه ۵۳

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *