شرح مباهله

5654

با آيه مباهله «آيه ۶۱ سوره آل عمران» آشنا هستیم و روشن است که پيامبر اکرم(ص) به دستور خداوند بزرگ؛ حضرت علي، فاطمه زهرا، حسن و حسين صلوات اللّه عليهم اجمعين را براي انجام مباهله انتخاب فرمود.

 

اينک به شرح اين رويداد تاريخي مي‌پردازيم:

شهر نجران در صدر اسلام از شهرهاي مهم يمن به شمار مي‌رفت و در آن شهر اقوام مختلفي مي‌زيستند، از جمله مسيحيان نجران که تعصب و شرارت آنان زبان زد مردم آن روزگار بود، به‌طوري که در حديث آمده است:

 

«شَرُّ النَّصاري نصاري نَجران؛ مسيحيان نجران بدترين مسيحيانند»

 

حتماً مي‌دانيد مسيحيان بر اين باورند که حضرت عيسي(ع) پسر خداست!!!، خداوند بزرگ، پيامبر اسلام را از انحراف عقيده آنان آگاه ساخت، چرا که عيسي(ع) يک انسان است و انسان، جسم است و جسم، نيازمند است و معقول نيست انساني که خود نيازمند است، آفريدگار باشد. به علاوه خداي بزرگ، شريک ندارد، زيرا او بي‌نياز مطلق است و فرد محتاج به شريک، نيازمند مي‌باشد.

 

سال دهم هجرت است. آوازه اسلام به دورترين نقاط رسيده است. مظلومان و ستم‌ديدگان گروه گروه به بارگاه اسلام عزيز وارد و مسلمان مي‌شوند. مسيحيان نجران تعدادي از اسقف‌هاي خود را به منظور جلوگيري از پيشرفت اسلام به سوي مدينه منوره روانه تا با رسول خدا(ص) درباره عيسي‌بن مريم به بحث بنشينند. پيامبر اسلام(ص) با استدلال قوي به آنان مي‌فهماند که حضرت عيسي، خدا نيست، بلکه فرستاده خدا است و خدا نه پسر دارد نه شريک و تثليث۱ و سه‌گانه پرستي شما باطل است. اما اسقف‌ها به عقيده باطل خود اصرار مي‌ورزند و تسليم حق نمي‌شوند.

 

پيامبر اسلام(ص) آنان را به مباهله دعوت مي‌کند. تعدادي از اسقف‌هاي مسيحي مي‌گويند: اگر محمّد(ص) اهل‌بيت خود را به مباهله بياورد، معلوم مي‌شود که او به آئين اسلام اعتقاد راسخ دارد؛ پس نبايد با او مباهله کرد.

 

روز مباهله فرا مي‌رسد. پيامبر خدا(ص) به‌سوي ميعادگاه حرکت مي‌کند حضرت علي، فاطمه زهرا، حسن و حسين، صلوات‌اللّه عليهم اجمعين، وي را همراهي مي‌کنند.

 

(محل مباهله در ناحيه شمال شرقي مسجد النبي قرار دارد و هم اکنون مسجدي زيبا در همان محل بنا گرديده که به نام مسجد مباهله و يا مسجد اجابه مشهور است.)

 

هنگامي که پيامبر و اهل‌بيت بزرگوارش به محل مباهله مي‌رسيدند، اسقف نجران مي‌گويد:

 

«اِنّي لأري وُجوُهاً لَوسَأَلوُا اللّهَ اَن يزيلَ جَبَلاً مِن مَکانِهِ لأزالَهُ فَلا تَبتَهِلوُا؛ من چهره‌هايي را مشاهده مي‌کنم که اگر از خدا بخواهند کوهي را از روي زمين برکند، خدا خواهش آنان را اجابت مي‌کند، پس با آنان مباهله نکنيد.»

 

اسقف‌ها و کشيش‌هاي مسيحي از انجام مباهله سرباز مي‌زنند و زير بار مباهله نمي‌روند، زيرا مي‌دانند که شکست آنان قطعي است.

 

بنابر اين تنها دو راه براي مسيحيان باقي ماند: ۱٫ مسلمان شوند. ۲٫ جزيه بپردازند.

 

پيامبر(ص) فرمودند: مسلمان شويد تا همانند آنان و در رتبه آنان قرار گيريد.

 

مسيحيان گفتند: ما جزيه مي‌پردازيم.

 

پس به دستور پيامبر(ص) مقرر گرديد تا همه ساله تعداد ۲۰۰۰ جامه به عنوان جزيه بپردازند؛ ۱۰۰۰ جامه در ماه صفر و ۱۰۰۰ جامه باقيمانده در ماه رجب داده شود و نيز تعداد۳۰۰ زره آهنين نيز به پيامبر تحويل دهند.

 

بدين ترتيب قرآن کريم ديگر بار فضيلت اهل‌بيت پيامبر را بيان کرد و جايگاه فرازمند خاندان عصمت و طهارت را به بشريت معرفي نمود.

 

۱٫مسيحيان معتقدند خالق هستي سه تاست: ۱٫ خدا«پدر» ۲٫ عيسي«پسر» ۳٫روح‌القدس.

 

http://www.sibtayn.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *