خواص خرما؛ بزرگ میوۀ کوچک

5c58

یکی‌از توصیه‌های اسلام در مورد مصرف خرما و خواص شفابخش آن است که در قرآن و احادیث بسیار خصوصا از رسول ختمی مرتبت به چشم می‌خورد. در عین حال تحقیقات علمی و بی‌شمار تائیدگر این فوائد ارزشمند است. وجود مقادیر زیادی منیزیوم، بتا کاروتن و آهن در خرما نسبت به سایر میوه‌ها باعث اثرات مفید آن در پیش‌گیری از سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی، عفونت‌ها و کم‌خونی شده‌است.

خداوند به حضرت مریم(س) می‌فرماید: «تنۀ خرما را بجنبان و بتکان، تا خرما نورس دست‌چینی بر تو فرو بارد». [سوره مریم: آیه ۲۵].
در قرآن کریم ۲۰ بار در سوره‌های مختلف به درخت خرما(نخل) به‌صورت مفرد یا جمع و یک مرتبه در سوره مریم به میوه این درخت یعنی رطب اشاره شده است‌. درخت خرما بیش از دویست‌سال عمر می‌کند وگفته می‌شود که اجزای آن فواید بسیاری دارد و ذکر درخت نخل به جای میوه آن ممکن است مؤید این مطلب باشد. شاخۀ نخل علامت فتح و پیروزی بوده و به هنگام ورود پیروزمندان برای‌شان می‌بردند.
این درخت که در روایات از آن به‌عنوان درخت بهشتی یاد شده و اکرام آن مستحب است درختی استوار، بلند‌قامت و همیشه سبز است. از برگ‌های این درخت انواع وسایل زندگی‌، از فرش گرفته تا کلاه، لباس و تخت خواب می‌بافند و از الیاف آن استفاده‌های مختلف می‌کنند. بعضی از قسمت‌های آن بالاخص نارونه یا غنچۀ خرما دارای خواص دارویی زیادی است از جمله اینکه مقوی جسم و روح بوده و کوبیده آن قابض می‌باشد و برای درمان اسهال مفید است همچنین مالیدن آن به دندان باعث رفع التهاب و تقویت لثه می‌شود.

در قدیم از تنۀ درخت خرما به عنوان ستون برای بعضی عمارت‌ها یا پل، برای عبور از شهرها استفاده می‌نمودند و هم‌اکنون نیز در صنایع چوب و نئوپان استفاده‌های زیادی دارد.
درخت خرما در جایی به عمل می‌آید که سرش در آتش و پایش در آب باشد و به‌همین جهت است که در آفتاب تشعشات مفید را از خورشید می‌گیرد و املاح زیادی را که آب از زمین گرفته و درخود حل کرده است در میوه مفید خود ذخیره می‌نماید.
احادیث و روایات: پیامبر خدا‌(ص): برشما باد برنی‌(نوعی خرما)، چرا که خستگی را می‌برد، در برابر سوز سرما گرمی می‌دهد در برابر گرسنگی سیر می‌کند و درآن هفتاد و دوباب شفا است.

پیامبر خدا(ص): «خرمای برنی شیطان را به دیوانگی می‌افکند؛ پشت را قوی می‌سازد؛ انسان را از شیطان دور می‌سازد؛ غذا را هضم می‌کند؛ درد را می‌برد و دهان را خوشبو می‌سازد.»
پیامبر خدا(ص): «خرما چه خوش سحری است.»
پیامبر خدا(ص): «چون زن فرزند به دنیا آورد، باید نخستین چیزی که می‌خورد، خرمای تازه باشد.»
پیامبر خدا(ص): «به زنان خود در دوره نزدیک زایمان خرما بدهید؛ زیرا هرکس که در دوره نزدیک زایمان غذایش خرما باشد، فرزندش بردبار زاده خواهد شد. خوراک مریم، هنگامی که عیسی رازدار همین بود در حالی که اگر خدا غذایی بهتر از خرما برای او سراغ داشت همان را به وی می‌خوراند.

امام علی(ع): «زن باردار هیچ خوراکی نمی‌خورد و هیچ دارویی به کار نمی‌گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.»
امام صادق(ع): «پیامبر خدا‌(ص) خرمای تازه را با خربزه می‌خورد.»
امام علی(ع): «کام کودکان خود را با خرما بگشایید. پیامبر با حسن و حسین چنین کرد.»

خواص خرما

تقویت عمومی:
خرما یک میوۀ انرژی‌زا و سرشار از مواد حیاتی است، بدین لحاظ یک میوۀ خون‌ساز وتقویت‌کنندۀ مغز و اعصاب و اندام‌های مختلف بدن انسان است و کالری لازم را در سوخت‌وساز بدن و تلاش و فعالیت تامین می‌کند.

دستگاه تنفس:
جوشاندۀ خرما تقویت‌کننده دستگاه تنفس و درمان‌کننده اختلالات ریوی و تسکین‌دهنده سرفه‌های حاد ومزمن است.

بیماری‌های قلبی وعروقی:
خرما تقویت کنندۀ قلب و منظم کنندۀ حرکات آن است.
با توجه به اینکه در خرما مقدار قابل توجهی منیزیوم وجود دارد می‌تواند در کاهش مرگ‌های ناگهانی قلبی موثر باشد.

دستگاه اعصاب:
خرما اعصاب را تقویت نموده و اختلالات عصبی مغزی نخاعی و دردهای عصبی را بر طرف می‌سازد. جوشاندۀ خرما درمان کنندۀ درد کمر، نرمی مفاصل و فلج می‌باشد.

قوای جنسی:
خیساندۀ خرما خشک در شیر نیروی جنسی را تقویت نموده و میل به آمیزش را افزایش می‌دهد.

اختلالات پوستی:
خرما تقویت کنندۀ پوست و برطرف کنندۀ اختلالات پوستی ناخن و مو می‌باشد.
کشیدن گرد سوختۀ خرما در چشم از ریزش مژه جلوگیری می‌کند و ناراحتی‌های آلرژیکی و عفونی چشم را برطرف می‌نماید.

خرما وسرطان:
در خرما مقدار قابل توجهی منیزیوم وجود دارد که تقریبا «در بعضی میوه‌ها وجود ندارد و در برخی بسیار اندک است. ملاحظه شده است که ابتلای به سرطان در افرادی که از خرما به مقدار زیاد استفاده می‌نمایند، کمتر است. بعضی از دانشمندان دلیل آن را به منیزیوم موجود در خرما نسبت می‌دهند.»

منبع: متن زندگی-فاراقلیط

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *