سرماخوردگی ،دمل و جوش بیماری های مفید

56

بیماری هایی هست که برای بدن مفید و نافع است و معالجه آنها جایز نیست. بلکه در واقع خود این بیماری، درمان است. درمان بیماری های سخت تری است. یک سری بیماری ها، درمانش ضرر دارد. که عبارت است از:۱٫سرما خوردگی۲٫جوش و دمل۳٫سرفه۴٫ورم ملتحمه(التهاب چشم).

♦️بیم

در روایتی پیامبر (صلوات الله علیه و آله) می فرماید: «ولا تکرهوا الدمامیل فإنها أمان من البرص.» [۱] یعنی‌ «از جوش بدتان نیاید، زیر ایمنی از پیسی است.»

و در روایت دیگری می فرماید: : «ما من أحد من ولد آدم إلا و فیه عرقان عرق فی رأسه یهیج الجذام وعرق فی بدنه یهیج البرص فإذا هاج العرق الذی فی الرأس سلط الله عز وجل علیه الزکام حتى یسیل ما فیه من الداء و إذا هاج العرق الذی فی الجسد سلط الله علیه الدمامیل حتى یسیل ما فیه من الداء، فإذا رأى أحدکم به زکاما و دمامیل فلیحمد الله عز وجل على العافیه وقال: الزکام فضول فی الرأس.»[۲] یعنی « نیست کسی از فرزندان آدم مگر اینکه دو تا ژن دارد. ژنی که در سر است که سبب ابتلا به جذام می شود و ژنی که در بدن است، که سبب پیسی می شود. زمانی که ژنی که در سر است جهش پیدا کند، خداوند سرماخوردگی را بر او مسلط می کند، تا مایعی که بیماری است را خارج کند. و ژنی در بدن است که پیسی را به هیجان در می آورد. خداوند جوش را بر آن مسلط می کند تا اینکه بیماری در ژن را خارج کند. وقتی کسی مبتلا به سرما خوردگی یا جوش شد، خداوند را حمد کند بخاطر سلامتی و فرمود: زکام، مواد زائدی است که در سر به وجود می آید.»
دمل و جوش را نباید دست زد. و اصطکاک ایجاد کرد.

درمان جوش:
سرما خوردگی را ریشه ای هم نباید درمان کرد اما درمان ریشه ای جوش اشکال ندارد و به ظاهر جوش نباید دست زد.
علتش خون است و درمان آن  داروی صاف کننده خون است که عمده آن کاسنی است. عناب و زرشک و شاطره و کاسنی و تخم کاهو هم ترکیب کنند که صاف کننده خون است و برای درمان کهیر و جوش مفید است.

 

منابع:

[۱] خصال، شیخ صدوق، ج۱، ص۲۱۰٫

[۲] کافی، شیخ کلینی، ج۸، ص۳۸۲، ط الاسلامیه.

دراسه فی طب الرسول المصطفی، جلد ۱،آیت الله تبریزیان

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *