دلیل وجود لعن و نفرین در زیارت عاشورا

78

چرا در زیارت عاشورا که این همه در مورد فضایل آن سخن است لعن و نفرین وجود دارد؟

 

لعن به معناى دورى از لطف و رحمت الهى برای کافران و ظالمان در قرآن نیز آمده است: «ان الله لعن الکافرین و اعدَّ لهم سعیرا؛ خداوند کافران را لعن می کند و عذاب را برای آنان آماده کرده است» (احزاب، آیه ۶۴)

 

و همچنین کسانی که پیامبر را آزار داده اند، مورد لعن قرار گرفته اند. «ان الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فی الدنیا و الاخره؛ کسانی که خداوند و پیامبرش را آزار می دهند، خداوند آنان را در دنیا و آخرت مورد لعن قرار می دهد» (احزاب، آیه ۵۷).

 

بنابراین لعن براى معاندان و محاربان با امام حسین و ظالمان به اسوه ‏ها و الگوهاى هدایت مردم ابدى است، زیرا ملاک لعن، ابدى است. آنچه موجب لعن و نفرین به ظالمان به حق محمد و آل محمد (ص) شده است، و ملاک لعن است، چون باقى است لعن هم باقى است. علاوه بر این، حقیقت و روح دین را همین حب و بغض‏ ها تشكیل می‏ دهد؛ حب و عشق به كسانى كه بندگان مطیع و عارف درگاه الهى بوده ‏اند و بغض به كسانى كه دشمن حق و حقیقت بوده‏ اند یعنی تولی و تبری از نشانه های ایمان است. همچنان كه در متون دینى آمده است «هل الدین الاّ الحُبّ؟ و هل الایمان الاّ الحُبّ و البغض؟ آیا دین و ایمان چیزى غیر از حبّ و بغض است؟» تبری و تولی از فروع دین اسلام شمرده می شود که در کنار نماز و روزه و حج قرار می گیرد.

 

imamhussain.org

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *