مهمان ناخوانده ای بنام “ولنتاین”

177

چند سالی هست که روز ولنتاین  در کشورمان حسابی جای خودش را باز کرده است . نه تنها بین دختر و پسرهای جوان، بلکه بین زوج های میانسال هم دیده میشود. و این ها در حالی است که اکثر این افراد حتی اطلاعی در مورد معنای این مراسم ندارند و برخی هم اطلاعات دست و پا شکسته ای را از شبکه های خارجی دریافت کرده اند.

گستره این جریان نه فقط شهر تهران را در گیر خودش کرده است بلکه به شهرهای دیگر کشورمان هم کشیده شده  است و حتی شهر مذهبی مثل قم.

این امر که درکشوری مانند ایران با وجود تاکید بسیار مسوولین و علما برای فرهنگ سازی، شاهد رواج چنین فرهنگی برای یک مناسبت بدون پشتوانه دینی یا ملی هستیم، زنگ خطری است که هرچند چندین سال است در گوش مسوولین فرهنگی به صدا در آمده است اما ظاهرا کسی قصد شنیدن صدای آن را ندارد!

اما در اینجا قصد نداریم این رسم (هر چند که خاستگاه ان کشورهایی هستند که بزرگترین خیانت را در حق خانواده و عشق و عشق ورزی نموده اند) را نه به صورت کامل طرد کرده و نه حتی  بی چون  و چرا بر آن صحه بگذاریم، بلکه می خواهیم بر نکاتی اشاره کنیم که شاید مورد توجه کمتر کسی قرار گرفته و اگر هم گرفته در عمل راه به جایی نبرده است .

اینکه به دور از تمامی حواشی و نکات منفی و ضد فرهنگی که در این مفهوم وجود دارد و جدای از تمامی تاثیراتی که  فرهنگ غلط غربی  بر روی این رسم و به قهقهرا کشاندن آن داشته است، و البته هدفهای پشت پرده ای که گاها به آن اشاره می شود و جای تامل هم داد، چرا حال که این رسم در دل جوانان جای باز کرده است با رویکردی دیگر با آن برخورد نکنیم؟

ولنتاين چيست؟
ولنتاين يا همان روز عشاق هر ساله در سراسر جهان در ۱۴ فوريه برابر با ۲۵ بهمن جشن گرفته ميشود. اين روز داراي سمبل هايي است كه بصورت خلاصه عبارتند از: ۱- شكل يك قلب ساده و يا تير خورده ۲- كيوپيد ۳- كبوتر،قمري و مرغ عشق ۴- گل رز ۵- تور ۶- گره هاي عشق ۷- علامت  “X”            

۸-روبان قرمز

مثلا روبان قرمز به زمانهاي قديم بازميگردد كه شواليه ها هنگاميكه عازم جنگ بودند نوار يا روسري از معشوقه خود دريافت كرده و آن را به يادگار با خود مي بردند.
هويت ولنتاين مبهم است. در كل ۳ ریشه تاریخی در رابطه با ولنتاين نقل گرديده كه به اختصار آنها اشاره ميكنيم:
*جشنواره اي به نام LUPERCALIA كه ۱۵ فوريه در رم باستان ميان كافران متداول بوده است. لوپركاليا جشن تطهير و زمان خانه تكاني بوده است. در اين جشن مشركين از خداي LUPERCUS بخاطر محافظت از چوپانها و گله هايشان از گزند گرگها قدرداني ميكردند.  در اين جشن زنان مجرد نامه هاي عاشقانه مينوشتند و درون گلدانهايي مي انداختند.  مردان مجرد روم نيز هر كدام يكي از اين يادداشتها را از درون گلدانها بيرون كشيده و مشتاقانه بدنبال دختر نويسنده نامه ميرفتند.

*كليساي كاتوليك حداقل ۳ قديس بنام VALENTINE و يا VALENTINUS شناسايي كرده كه هر سه در روز ۱۴ فوريه به قتل رسيده اند. در صده سوم میلادی مطابق با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروا کلودیوس دوم. عقاید عجیبی داشته ‌است از جمله اینکه مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می‌کند. کلودیوس به قدری بی‌رحم و فرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام والنتاین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد.
کلودیوس دوم از این جریان خبردار می‌شود و دستور می‌دهد که والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. با توجه به آنچه که در افسانه آمده کشیش ولنتاین برای او نامه‌ه‍ایی نوشته و آنها را با نوشتن «از طرف ولنتاین به تو» امضاء کرده است، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و بر روی کارت‌های ولنتاین مشاهده می‌‌شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق بر خلاف قانون کلودیوس دوم اعدام می‌شود. بنابراین او را به عنوان فدایی راه عشق می‌دانند و از آن زمان ولنتاین تبدیل به نمادی برای عشق شده است.

*برخي هم روز ولنتاين را به باور مردمان انگليس و فرانسه قرون وسطي نسبت ميدهند. آنها اعتقاد داشتند كه پرندگان در روز ۱۴ فوريه جفت خود را انتخاب ميكنند.  برگزاري جشن ولنتاين به شکل امروزي از دو كشور فرانسه و انگليس آغاز گرديد. اما در نگاه کلی، روز ولنتاين از روم به فرانسه و انگليس وسپس به آمريكا راه يافت و اكنون در تمام جهان جشن گرفته ميشود.

 

این پدیده چند ساليست در كشورهاي اسلامي رواج يافته است. ۱۴ فوريه (۲۵ بهمن) روزي است كه زوج هاي غربي به يكديگر هديه مي دهند و به نام روز ولنتاين مشهور گشته است ولي چرا اين پديده در كشورهاي اسلامي رشد كرده است ؟ پس باید ریشه های این پدیده را بررسی کنیم .

روز ولنتاین سه رکن دارد :

اوّل: اساس
اساس این روز بر یک افسانه (دروغ) است، که پدر روحانی ای به نام قدیس ولنتاین واسطه ازدواج سربازانی می شده که ازدواج برایشان جرم بوده است! و به همین گناه اعدام می شود، و او را شهید عشق می خوانند و سالمرگش (۱۴ فوریه) را در کلیساهای کاتولیک مراسم می گیرند.

دوم: جشن
برای قهرمان افسانه خود رادیو و تلویزیون احداث می کنند و در سال ۲۰۰۲ شهر گلاسکو در کشور اسکاتلند، به عنوان پایتخت عشق تعیین می شود و بر آن نام شهر عشق می گذارند و در آن سالمرگ ولنتاین دروغین را جشن می گیرند! جشنی به نام فستیوال عشق…

سوم: هدایا
*مگر می توان در روز عشق ورزی هدیه نخرید؟!!!

* “سازندگان ولنتاین” با اهداف فراماسونري برای گسترش فرهنگ مسیحیت و رسیدن به ثروت رویایی ، به انسانهای خرافاتی ، و برای خرافاتی کردن انسانها به خرافه نیاز دارند!

*پس هدایای این روز تعیین می شوند تا بتوانند به انضمام خرافه هایشان بازاری برای خود دست و پا کنند.

*اینک لازم نیست برای دلبری خودت را اذیت کنی؛ عکسکیوپیدبخر!

*تیرهایش قلب همسرت را سوراخ می کند و تو هم یکی از یک میلیارد نفری خواهی شد که سالانه به همین امید، کیوپید می خرند!

*برای وفادار ماندن همسرت به اخلاق و شریعت نیازی نیست؛

*عکس یا اسم (!) “قُمری” طلسمش می کند!


*جنگ یک ساله را با
گـل رز قرمز” به صلح یک روزه تبدیل کن تا در میلیون ها شاخه گل فروش رفته در هر ولنتاین شریک شوی!

*اگر می خواهی همسرت عشقش به تو ابدی شود به خودت زحمت محبت نده؛ “
گره های عشق” فقط چند دلار قیمت دارند!

*برای یافتن شریک زندگی، اگر زن هستی، “دستمال ولنتاین(معروف به تور)” را در میان مردان به زمین بیانداز و مردی که آن را به تو داد، تور کن!

*اگر از همسرت بوسه می خواهی، گردنبند “X”، ساخت آمریکا بخر!

*بدون تقديم روبان قرمز” هم که عمرت کوتاه می شود ، البته نه به کوتاهی عمر روبان سازان!

  • همه اینها بدون جمله “From Your Valentine” تاثیر خود را از دست می دهند؛
  • مبادا فراموشت شود!!!

 

Love = شهوت گرایی!!

برای دوست داشتن و Love چند کلمه در فرهنگ غربي یونانی زده وجود دارد که یکی از آنها کلمه ی اروس (Eros) به معنای میل جنسی یا شهوت می باشد.اروس (Eros) در یونان یا همان کیوپید (Cupid) در روم، خدای زیبایی و عشق جنسی در یونان باستان می باشد. او حاصل ازدواج آفرودیت (Aphrodite) -الهه ی زیبایی و باروری و تمایل جنسی- با زئوس (Zeus) یا اریس (Ares) یا هرمیس (Hermes) است که این نامعلومی منشأ تولدش بر جنبه های مختلف نقش او به عنوان ایزد عشق شهوانی و بی قیدی تمایلات جنسی دلالت دارد.
او همواره تیر و کمانی در دست دارد که با آن انسانها را هدف گرفته و آنها را به عشق گرفتار می نمايد. (یکی از معروفترین نمادهای ولنتاین، نماد اروس یا کیوپید است که با تیر و کمانش هدف گرفته است و از اینجا می توان به باطن ولنتاین تا حدود زیادی پی برد)

پس با توجه به نگاه داروینیستی غرب به انسان و مسأله ی دوست داشتن و چیستی و فلسفه ی Love و اینکه طلب کردن انسان را محصور و محدود به مادیّت می نمایند و اینکه معنای Love را در Eros می جویند، براحتی به ایدئولوژی اصالت مناسبات جنسی یا سکشوالیسم (***alism) رسیده و در نتیجه به دکترین و قاعده ی اروتیسم (Erotism) یا شهوت گرایی می انجامند. يعني در طراحي جامعه جامعه‌ي تمدني خود، يكي از اصول مناسبات انساني را شهوت‌گرايي قرار مي‌دهند.
پس در غرب یونانی زده و داروینیستی، عشق و Love یعنی شهوتگرایی!.

لذاست که می بینیم لیبرالیسم یا همان اباحه گری، غوغایی در غرب برپا نموده است و مناسبات آزاد جنسی، فساد و فحشاء، همجنس گرایی و … جامعه ی غرب را دچار فروپاشی و انحطاط فرهنگی نموده است.

 

باور کنید ولنتاین همین است!
اين در حاليست كه هر روز يك زوج مسلمان براساس آموزه هاي اسلامي عيد است ولي دنياي غرب به دليل پوچ بودن و روي آوردن به شادي هاي كاذب و بها ندادن به رکن رکین خانواده مجبور است كه اينگونه مردم خود را فريب دهد و شاد كند.هر روز زوج مسلمان، به دستور خدای زیبایی ها، عشق ورزی است؛

« وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ »
“و از نشانه‏ های او اینکه همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد، در این نشانه ‏هائی است برای کسانی که تفکر می‏کنند (روم / ۲۱)”


الگوی مناسب یک شرط است برای یک زندگی مناسب و چه مناسب است الگو قرار دادن افرادی که پاک و الهی و آسمانی زیستند و به ما هم می آموزند.

چرا باید دین و تمدّنم را به “افسانه ای” بفروشیم و “دروغی” را به قیمت خرافه گرایی بخریم!

 

گزارش سایت رادیو فردا وابسته به سازمان سیا

سایت ضدانقلاب رادیو فردا طی گزارشی که برای آشنایی بیشتر مخاطبانش با “روز عشق ورزی” منتشر کرده در این زمینه می نویسد: “۱۴ فوریه، ۲۶ بهمن همه جای دنیا روز عشق است. روزی که مردم از پیر و جوان و زن و مرد به هم هدیه می‌دهند، همدیگر را می‌بوسند و به یاد هم می‌آورند که چقدر دوست داشتن یکدیگر خوب است و اساسی است و حیات‌بخش. در خارج از ایران در کشورهای غربی و اروپایی بیان عشق، بوسه و آغوش همه جا آزاد است و پذیرفته. همه جا زوج‌هایی را می‌بینید که عشق و بوسه و عاطفه‌شان خیابان‌های شهر را گاه زیباتر می‌کند.”

این سایت وابسته به ارگان سازمان سیا پس از تشریح وضعیت خیابانهای اروپا در روز عشق ورزی به سراغ قوانین جمهوری اسلامی امده و می نویسد:
“در ایران اما نمود بیرونی عشق از سوی قانون و حکومت و شرع و دین که ممنوع است و از سوی بخش‌های سنتی جامعه هم  چندان پذیرفته نیست. با این‌حال جامعه جوان ایرانی سال‌هاست که ولنتاین روز عشق را پذیرفته. در این روز خرید ولنتاینی می‌کند، به فروشگاه‌های خیابان ویلا سر می‌زند، قلب‌های سرخ و بزرگ و کوچک و شکلات‌های عاشقانه هدیه می‌دهد و نشان می‌دهد که این ممنوعیت را زیاد دوست نمی‌دارد.”
البته رادیو فردا به این نکته اشاره نمی کند که نمود بیرونی عشق در خیابانهای کشورهای اروپایی تا چه میزان آزاد است؟

این سایت در ادامه با اشاره به گفتگویی که بایک فرد انگلیسی انجام شده، هدیه‌ها و کارهای خیلی ساده در این روز را برخلاف هدیه‌های تجملاتی که در سال‌های اخیر در ایران برای جشن ولنتاین معمول شده عنوان می کند.
ولنتاین یا همان روز عشق ورزی در برخی سایتهای ایرانی که اقدام به فروش هدایا و ارائه پیامک های این روز در ایران می کنند، به این شکل توضیح داده شده است: “روز ۲۵ بهمن روز ولنتاین یا به عبارتی والنتاین هست و ۴ روز بعد (۲۹ بهمن) از آن روز عشق ورزی ایرانیان می باشد که قدمتی بس طولانی دارد . انتخاب با شماست که کدامیک را انتخاب کنید! شاید هم هر دو!”
البته از توضیحات مبسوط پیرامون این قدمت طولانی نیز خود داری شده است!

17
سایت وابسته به سیا نیز در ادامه مانور ویژه ای که به مناسبت ۲۵ بهمن ماه داده است اقدام به بازنشر بخشی از صحبتهای حجت‌الاسلام شهاب مرادی که در برنامه‌های جوانان و خانواده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اغلب حضور فعالی دارد کرده و اینگونه آورده:
“اولین چیزی که به ذهن می‌رسد اینست که چرا ما اینقدر آغوش فرهنگمان باز است. جامعه ما که جوان در آن خیلی جدی و مهم است. یعنی همه با هم این آغوش را کنترل می‌کنند. این دریچه‌ها را این ورودی‌ها را مدیریت می‌کنند. یک وضعی پیش آمده که آدم احساس می‌کند خیلی باز است برای فرهنگ غرب.”
تنها نهاد مذهبی حکومت نیست که با ولنتاین در ایران مخالفت می‌کند. کسانی که به ایران باستان هم علاقه‌مندند، اغلب می‌پرسند که چرا در حالی که ما در فرهنگ باستانی خود اسفندگان و روز پاسداشت زن و زمین را داریم که روز تکریم زنان است از سوی مردان باید ولنتاین غربی را به عنوان روز عشق جشن بگیریم.
حجت‌الاسلام مرادی در یک برنامه تلویزیونی  می‌ افزاید:
“این روزها مثلا یک چیزی که در مقابله با ولنتاین مد شده، این اسفندگان است. ۲۹ بهمن. که می‌گویند آقا ما نیاز اصلی‌مان مناسبت است و الان این است که جوان‌های ما رفته‌اند سراغ این، به این خاطر است که ما چنین مناسبتی نداریم. سریع یک مناسبت برایش دست و پا کنیم. آیا ما واقعا نیازمان مناسبت است؟ آیا اینکه یک آقا پسری بتواند دخترخانمی را انتخاب کند، دخترخانمی آقا پسر را انتخاب کند در بین خواستگارانش کسی را انتخاب کند و ازدواج کند و یک ازدواج عاشقانه داشته باشند… مشکل ما در این است که آیا باید اسفندگان را تحویل بگیریم یا مثلا ۱۵ فوریه را؟”

تلاش بی وقفه رسانه های غربی و تهیه مطالب و گزارش های متعدد پیرامون روز ولنتاین در نوع خود جالب توجه به نظر می رسد.

-شاید با بررسی و تدقیق پشت پرده این طرح بتوان به لایه های مختلف دستور اسلام مبنی بر ازدواج و تشکیل خانواده پی برد و با بررسی کلیه اقدامات اسلام هراسانه غربیها، بتوان به هویت طراحان “روز ولنتاین” به عنوان قطره ای از دریای مهاجمان فرهنگی پی برد و این سؤال را بیش از پیش در ذهن مرور کرد که رواج چنین افسانه ای و تلاش برای فرهنگ سازی آن، چه دلیلی جز اشاعه فساد و فحشا می تواند داشته باشد و چه بسا که این روز فرصتی است برای تمدید عشق ناپاک دو نامحرم که سرنوشت بیشتر این محبت های بدون عمق و ریشه، قطعا بر کسی پوشیده نیست.

اما رواج این فرهنگ وارداتی نگران کننده تر می شود وقتی بدانیم که در میان برخی پدران و مادران هم رسوخ کرده است. اگر چه مرد به همسر خود و زن به شوهرش در این روز به اصطلاح عشق می ورزد، اما این حرکت در چنین روزی در سایه تبلیغات شبکه های ماهواره ای، تنها می تواند برای جوان و فرزند خانواده به عنوان یک الگو تلقی شده و مهر تأییدی باشد بر یک فرهنگ غلط و ناپاک که حاصل آن دوری گزینی از ازدواج و حفظ روابطی است برای فروپاشی اخلاقی جامعه.

اگرچه برخی اعتقاد دارند نفوذ آیین‌هایی نظیر روز “ولنتاین” ناشی از تهاجم فرهنگی است، اما به نظر می رسد این موضوع به علت خلاء فرهنگی جامعه در این زمینه، مورد استقبال قرار گرفته است. در حالی كه این پدیده در فرهنگ و تاریخ ما وجود دارد اما درست و پررنگ به جوانان معرفی نشده است. روز مادر، روز پدر، روز دختر، روز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) تنها نمونه ای از فرهنگ مذهبی ماست که نه تنها افسانه نیست و قصه سازی نشده است که ریشه در باورها و مذهب ما دارد و حتما می تواند به استحکام خانواده و عشق حقیقی همراه با هویت کمک کند.

نکته قابل تأمل این است که مسؤولین فرهنگی ما نه تنها سعی در فرهنگ‌سازی صحیح، گسترده، بجا، مستمر و خلاقانه برای گسترش آیین ها و باورهای مذهبی مان به عنوان جایگزین این فرهنگ وارداتی ندارند، بلکه بعضا نسبت به این پدیده که اتفاقا گسترش بسیار زیادی هم به دلیل اطلاع رسانی نادرست از سوی ما و اطلاع رسانی گسترده از سوی شبکه های ماهواره ای پیدا کرده است سکوت کرده اند.

هر چند مراكز فرهنگی و اجتماعی به نوعی تلاش می‌كنند تا با سكوت نسبت به آن، رسمیت و وجاهت عمومی را از این فرهنگ غربی و وارداتی بگیرند، اما متأسفانه در سایه این سکوت و در روزهای منتهی به این مراسم، ویترین بسیاری از مغازه ها منقش و مزین به هدایای “ولنتاین” می شود!

 

موضع واحد های نظارتی

اخیراً اتحادیه صنف بستنی، آبمیوه و کافی‌شاپ تهران در اطلاعیه ای خبر از بخشنامه مهم اداره اماکن با موضوع مقابله با ترویج فرهنگ منحط غرب موسوم به روز ولنتاین داد.

778617_308
در اطلاعیه این اتحادیه آمده است: «طبق بخشنامه اداره اماکن با موضوع مقابله با ترویج فرهنگ منحط غرب موسوم به روز والنتاین به استحضار می‌رساند واحد های صنفی به هیچ عنوان حق تبلیغ و عرضه اجناس با نام و علائم والنتاین را ندارند و هیچگونه تجمع دختران و پسران و اهدای نمادهایی چون عروسک و گل و شکلات و … نباید در واحد صنفی به وجود بیاید در غیر این صورت عواقب ناشی از آن به عهده شخص و واحد صنفی می‌باشد.»

 

به نظر می‌رسد معرفی شایسته رسوم و آیین‌ها، اندیشه و افكار چهره‌های شاخص که الگوهای مذهبی ما هستند می تواند هویت‌بخش فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی باشد. ضمن اینکه تهاجم فرهنگی در سایه خلاء فرهنگی ایجاد شده است، پس سکوت و نادیده گرفتن واقعیات آن هم از جنس “ولنتاین” راه حل مناسبی برای مقابله نیست.

اول ذی الحجه، سالروز ازدواج آسمانی حضرت علي(ع) و حضرت زهراء(س) نمونه کامل عشق پاک و واقعی که سراسر منشا خیر و برکت است می تواند با برنامه ریزی منظم فرهنگی مسؤلین مربوطه این خلأ فرهنگی ایجاد شده را پر کند به این امید که  اضمحلال تدریجی فرهنگ، تاريخ و هويت خود را شاهد نباشيم.

شايد اكنون كمتر ايراني باشد كه بداند ۲۹ بهمن ماه طبق گاه شماري ايرانيان باستان با نام ‹‹سپندارمزگان›› و يا روز عشق ايرانيان به ثبت گرديده است، اما در عوض جسارت و نفوذ فرهنگ وارداتي كدر و موزائيكي ولنتاين تا بدانجا پيش مي رود كه جسته و گريخته از آن تعبير به عيد مي شود و بازار در هوس سودي سرشار به حركت در مي آيد.

سبک زندگی اسلامی نیازمند داشتن الگوی مناسب واقعی است .

 

منبع : خادمین اسلام

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *