دلیل آفرینش پوستی که در موقع ختنه کردن پسران برداشته می شود چیست؟

pasokh01

پرسش
اگر خداوند متعال نمی خواست که مردان “پوست ختنه گاه” داشته باشند، پس چرا آن را خلق کرد؟ (که در اثر ختنه کردن می بایست پوست دور آلت برداشته شود.)
پاسخ اجمالی

ختنه به جهت فواید و آثار مثبت آن در برخی ادیان مثل اسلام واجب شده است بعضی از از آثار و فواید ختنه مردان عبارتند از: پیشگیری از ابتلای نوزادان و شیرخواران بهعفونت‌های دستگاه ادراری ،جلو گیری از ابتلا به سرطان، پیشگیری از ایدز و…است. در باره علت آفرینش این عضو باید گفت: وجود این عضو در قبل از تولد نوزاد باعث خواهد شد که آن قسمت از جنین حفظ گردد اگرچه پس از تولد عضو زایدی محسوب می گردد مانند بند ناف بچه که پس از تولد بریده می شود. همچنین فواید دیگری که با پیشرفت علم روشن خواهد شد.

 

پاسخ تفصیلی

ختنه (circumcision) عملی است که توسط آن قسمتی از پوست آلت مردانه که تا جلو کلاهک کشیده شده (پیش پوست) برداشته می شود. انجام ختنه به جهت فواید و آثار مثبت آن در برخی ادیان مثل اسلام واجب شده است.[۱] این عمل در بین مردم اروپا و آمریکا رواج دارد و باید علت آن ‌را در فواید علمی ختنه کردن جستجو کرد. با جستجوی مختصری در سایت ها و پایگاه های پزشکی از فواید طبی و بهداشتی این دستور اسلام آشنا خواهید شد. در این گونه پایگاهها آمده است:

 

مهم‌ترین فایده ختنه، پیشگیری از ابتلای نوزادان و شیرخواران بهعفونت‌های دستگاه ادراری و عوارض بسیار خطرناک آن باشد. عوارضی که ممکن است باعث ازبین رفتن بافت کلیویو نهایتاً نارسایی کلیوی شود. در بررسی‌های انجام شده مشخص شده است که ۷۵ درصداطفال زیر سه ماه دچار عفونت ادراری، پسر هستند و ۹۵ درصد این پسرها ختنه نشده بودهاند. بنا براین باید بگوییم که اگر نوزاد پسری ختنه نشود، شانس مبتلا شدن به عفونتادراری در سال اول عمرش ۱۰ برابر افزایش می‌یابد. دکتر سیم‌فروش، جراح و متخصص کلیهو مجاری ادرار و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این باره می‌گوید:” بهترین کاری که برای پسر بچه ختنه نشده دچار عفونت ادراری، می توان انجام داد،ختنه کردن اوست.” ختنه در دورانبزرگسالی نیز فوائد بسیاری دارد. از جمله اینکه باعث کاهش احتمال ابتلای فرد بهایدز می شود. این فایده ختنه آن‌قدر مورد توجهقرار گرفته که در کشورهای آفریقایی به عنوان یکی از روش‌های پیشگیری از ایدز مطرحاست، چرا که ثابت شده است، اگر ۱۰ ختنه در یک جامعه انجام شود از ابتلای یک نفر بهایدز پیشگیری می شود.

 

ختنه به جز ایدز، از ابتلا به بیماری‌های عفونی دیگری نیزپیشگیری می کند. چون زیر پوست ختنه گاه محیط خوبی برای رشد باکتری‌ها و ویروس‌هاستلذا برداشتن آن از ابتلا به بیماری‌های عفونی موسوم به بیماری‌های منتقل شونده بهروش جنسی جلوگیری می کند.

 

یکی دیگر از فواید ختنه پیشگیری از ابتلا به سرطاناست. شاهد این گفته آن است که در کشوری مثل هند که ختنه کردن در آن رواج ندارد، میزان سرطانآلت تناسلی مذکر۱۰ برابر کشوری مثل دانمارک است که در آن ختنه رواج دارد.

 

در باره علت آفرینش این عضو باید گفت: یقینا برای این عضوی که خداوند آفریده در دوران جنینی فوایدی است که اگر فرض را بر آن قرار دهیم که تا کنون فائده ای برای آن شناخته نشده، یقینا با پیشرفت هایی که اتفاق خواهد افتاد بشر به راز آن پی خواهد برد.

 

در این باره گفته شده است: این عضو باعث خواهد شد که آن قسمت از جنین حفظ گردد اگرچه پس از تولد عضو زایدی محسوب می گردد مانند بند ناف بچه که پس از تولد بریده می شود.[۲]

 

 


پینوشت :

.[۱] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏۲، ص: ۹۵۳

.[۲] پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

منبع: slamquest.org

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *